Jak się przygotować do rozmowy o pracę na stanowisko PM | BJMP #46

Z tego podcastu dowiesz się:

  • Dlaczego na przełomie grudnia i stycznia ludzie zmieniają pracę
  • Czym jest sukces według znanego filozofa
  • Co motywuje innych do podejmowania wyzwań
  • Jaka wiedza jest niezbędna, żeby wygrać rozmowę o pracę
  • Które pytania usłyszysz w czasie rekrutacji na PMa
  • Czy wiedza techniczna jest niezbędna
  • Jak się przygotować do rozmowy z rekruterem
  • Kogo interesują Twoje umiejętności miękkie
  • W jaki sposób zadbać o dobrą prezencję

Podcast wysłuchasz także na:

Spotify

Transkrypcja podcastu

Ktoś mądry, ale też doświadczony życiem, powiedział kiedyś, że “do sukcesu nie ma żadnej windy, trzeba iść po schodach”. Podobnie raperzy legendarnej, polskiej grupy Grammatik lata temu ostrzegali, że “nie ma dróg na skróty”. A kiedy studiowałem jeszcze dziennikarstwo muzyczne, to z wykładów o filozofii pamiętam twierdzenie Eurypidesa (nie mylić z Pitagorasem) o tym, że “sukces jest wynikiem właściwej decyzji”.

Witam cie w podcaście, w którym staram się pomagać innym zrozumieć branżę kierowniczą w IT. W podcaście, w którym przyszli, ale także obecni, kierownicy projektów, kierownicy produktów, scrum masterzy czy analitycy biznesowi, z pewnością znajdą treści pomocne w osiągnięciu sukcesu w tejże magicznej, technologicznej branży.

Dziś o tym jak dobrze przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej na stanowisko kierownika projektu.

To jest być jak manager podcast epizod 46.


Dzień dobry,

W chwili, gdy to nagrywam, jest końcówka roku 2023, grudzień. A zazwyczaj, na przełomie grudnia i stycznia każdego roku, jest tak, że wiele osób robi sobie taką osobistą inwentaryzację własnego majątku, rozpisuje tabelę plusów i minusów obecnego miejsca pracy, żeby powoli dojść nie konkluzji o nieuchronności zmiany pracy.

Motywacje do zmiany pracy bywają różne. Bardzo często są to bodźce finansowe, a zdarzają się również bodźce personalne, np. gdy nie lubimy się ze swoim obecnym szefem. Nie wnikam w to, jaka jest twoja motywacja, ponieważ każdy pretekst do dalszego rozwoju zawodowego traktuję zawsze z aprobatą. Tym bardziej życzę ci jak najwięcej zaproszeń na rozmowy kwalifikacyjne. Pamiętaj proszę, że po każdej takiej rozmowie, nawet jak nie przejdziemy do dalszego etapu, stajemy się silniejsi.

Dzisiejszą instrukcję, tego jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej na stanowisko project managera, rozpisałem na pięć etapów, które nazwałem pięcioma krokami. Nie musisz nic notować w czasie słuchania. Na moim blogu bycjakmanager.pl zawsze publikuję transkrypcje swoich podcastów, także jeśli coś ci umknie, można zajrzeć, doczytać lub skopiować sobie wybrane fragmenty do swoich notatek.

Nowym słuchaczom przypomnę również, że można mi wysłać swoje CV do analizy pod kątem skuteczności albo umówić się ze mną na konsultacje managerskie online. Szczegóły w zakładce konsultacje na moim blogu. Tam tez zachęcam do zapisania się na mój newsletter, w którym podrzucam info o nowych podcastach i czasem rzucam kody zniżkowe na konsultacje.

Okej, Bóg zapłać za ogłoszenia duszpasterskie. A teraz przejdźmy do rzeczy.

Wygranie rozmowy o pracę na stanowisko managera projektu w IT wymaga dobrego przygotowania. Zwłaszcza jeśli jesteś osobą, która dopiero wkracza do branży IT. Jeśli nie wiesz od czego zacząć, to zacznij o kroku numer jeden:

KROK 1 – Zrozum branżę IT. Co takiego mam na myśli? Otóż, zdobądź elemntarną wiedzę na temat branży technologicznej, w tym wiedzę o najnowszych trendach, technologiach czy metodologiach zarządzania projektami (np. Agile, Scrum). Można to zrobić poprzez różne kursy online, webinary, czytanie publikacji branżowych itd. Pozwól że podam ci kilka szczegółów tego, co naprawdę warto wiedzieć już od początku.

  • Jako przyszły PM, warto mieć chociażby podstawową wiedzę o tym, jakie są popularne języki programowania m. in. Python, Java, JavaScript oraz biblioteki (np. React) etc. I też pamiętajmy proszę, że żyjemy w czasach, gdzie wiedzę na każdy temat można pozyskać zupełnie za darmo. Myślę że bez problemu znajdziesz wiele darmowych stron lub filmów, które pomogą ci zrozumieć podstawy kodowania. Nie musisz znać dokładnych technikaliów, bo kierownik projektu w większości przypadków nie jest stanowiskiem technicznym. Spora część osób, które się ze mną spotykają na konsultacjach, jest przerażonych techniczną stroną tej branży. Nie ma co chować głowy w piasek, bo każdy, kto nie ma żadnych poważniejszych przeciwskazań zdrowotnych, jest osobą wyuczalną. Także warto tych podstaw programowania się pouczyć, nawet jeśli to nie ty będziesz pisać kod w przyszłości.
  • Ucząc się podstaw, spróbuj poznać podstawy architektury systemów komputerowych. Brzmi groźnie, wiem. Ale odstawmy na chwile strach na bok. Po prostu poczytaj czym są serwery, bazy danych czy serwisy cloudowe (tudzież chmurowe, jak mówią niektórzy). Każdy projekt IT, aplikacja czy oprogramowanie, opiera się na jakiejś architekturze.
  • Ogarnij również jakie są podstawowe technologie webowe i kiedy się je wykorzystuje, takie jak HTML, CSS czy JavaScript. A to dlatego, że projektów IT skupia się wokół aplikacji internetowych.
  • Poucz się jakie są procesy tworzenia i rozwijania oprogramowania. Jakie są etapy developmentu – kiedy mówimy o projektowaniu, a kiedy o kodowaniu czy testowaniu. A kiedy następuje wdrażanie rozwiązań. To jest absolutny must-have dla każdego PMa, ponieważ w wielu przypadkach będziesz odpowiadać za ten proces, albo przynajmniej wspierać proces developmentu w firmie.
  • W ramach pierwszego kroku, spróbuj też zrozumieć jak technologia jest wykorzystywana w praktyce. Zapoznaj się z różnymi case studies lub przykładami, gdzie technologia rozwiązywała konkretne problemy biznesowe. Ja mógłbym rozmawiać bardzo długo o moich ulubionych przykładach z rynku, gdzie produkty IT rozwiązały wiele problemów i odpowiedziały na wiele potrzeb. Jeśli nie wiesz od czego zacząć, to najpierw pomyśl, z jakich aplikacji albo programów ty korzystasz na co dzień, a potem pomyśl jaki konkretny problem rozwiązuje ta albo inna aplikacja.
  • Sam etap przygotwać do rozmowy o pracę na pewno usprawni śledzenie najnowszych trendów w IT, takich jak sztuczna inteligencja, machine learning, blockchain albo Internet Rzeczy (IoT). Ja do śledzenia trendów wykorzystuje gównie dwa źródła: YouTube i LinkedIn. Algorytmy tych serwisów dobrze już znają moje preferencje i pewnie dlatego podrzucaja mi treści związane z nowymi technologiami.
  • Jeśli chcesz lepiej zrozumieć branżę IT, to taka praktyczna wskazówka ode mnie – nie bój się zadawać pytań. Jeśli jest ktoś, kogo obserwujesz w social mediach, to spróbuj nawiązać kontakt z tą osobą. Ja w tygodniu dostaję co najmniej kilkadziesiąt pytań w komentarzach i w prywatnych czatach. Nie odpowiadam na wszystkie, bo też cenię sobie czas prywatny, którego nie przepalam na sprawy zawodowe. Ale, po pierwsze, na część z tych pytań zawsze odpowiem, a – po drugie – to nawet ja czasem adresuję pytania do innych twórców lub managerów, żeby uzyskać od nich jakąś poradę.

Dopiero teraz przechodzimy do drugiego kroku przygotowań do roli project managera. Na pewno słusznie zauważysz, że przygotowywanie się do rozmowy kwalifikacyjnej to niemal to samo, co przygotowywanie się do nowej roli. I o to w tym chodzi. Im lepszym specjalistą zaprezentujesz się na rozmowie, tym większe będą szanse, że tę robotę dostaniesz.

KROK 2 – Rozwijaj umiejętności zarządzania projektami

Ten krok nie jest łatwy, zwłaszcza dla osób, które nigdy wcześniej nie kierowały żadnym projektem. Ale kiedy już przepracujesz podstawy, uwierz mi, że dalej pójdzie jak z płatka.

  • Przede wszystkim, rozwijaj umiejętności związane z planowaniem projektów i ustalaniem celów. Dowiedz się na czym polega alokacja zasobów i czym jest zarządzaniem czasem. To super ważne, żeby umieć efektywnie planować i organizować czas pracy nie tylko sobie, ale też innym. Jedno z pierwszych pytań, które ja sobie zadałem lata temu, zanim wszewdłem do branży było: “Czy ja w ogóle potrafię zarządzać swoim czasem?”. Bo jeśli sam ma problem z organizacją czasu pracy, nie potrafię utrzymać dyscypliny, coś obiecam, a potem nie dowiozę, to jak u licha miałbym organizować czas pracy innym?
  • Jeśli mówimy o umiejętnościach kierowniczych w IT, to za tymi umiejętności kryje się też umiejętność korzystania z odpowiednich narzędzi. Polecam przynajmniej pooglądać tutoriale na YouTube, które wyjaśniają jak pracować z takimi narzędziami jak Jira. W ogóle jak znasz Jirę, to poradzisz sobie prawdopodobnie z każdym innym narzędziem.
  • W czasie rozwijania umiejętności managerskich rozważ zdobycie profesjonalnych certyfikatów z zarządzania projektami. Ja już kila razy swoje zdanie wyraziłem na temat certyfikatów – ogólnie dobrze jak są, ale bez nich również świat się nie zawali. Certified ScrumMaster (CSM), Project Management Professional (PMP), czy PRINCE2. To są te certyfikaty, które potwierdzą twoje umiejętności managerskie i podniosą od razu twoją wartość na rynku pracy.
  • Branża IT często korzysta z metodyk Agile i Scrum. Myślę że koniecznością będzie dla ciebie zrozumienie tych metodologii. Tego jakie głoszą zasady, jak działają w praktyce i na jakich artefaktach się opierają (np. sprinty, stand-upy, retrospektywy etc.)
  • Podszkol się w poprawnej komunikacji z zespołem. Co tu dużo gadać! Umiejętność efektywnej, przyjaznej i profesjonalnej komunikacji jest kluczowa. Nauka, jak motywować zespół, jak rozwiązywać konflikty, jak budować dobrą atmosferę w grupie, jest piekielnie ważna nie tylko dla sukcesu projektu, ale i twoich, osobistych sukcesów.

KROK 3 – Przygotuj się do rozmowy kwalifikacyjnej

Co prawda, cały dzisiejszy podcast jest o przygotowaniu się do przyszłych rozmów na PMa, ale ten krok jest szczególnie ważny. Chodzi bowiem o to, żebyśmy przygotowali na konkretne pytania. A te pytania będą z pewnością dotyczyć zarządzania projektami i rozwiązywania konfliktów zespole. Spodziewajmy się też pytań o przykładowe sytuacje, w których wykazaliśmy się naszymi umiejętnościami kierowniczymi.

  • Na pewno przygotuj się na typowe pytania, które pojawiają się w rozmowach kwalifikacyjnych na to stanowisko. Te pytania często dotyczą twoich wcześniejszych doświadczeń w zarządzaniu projektami. Dotyczą też sposobu, w jaki radzisz sobie z trudnymi sytuacjami. Może być również kilka pytań w kontekście twojej wiedzy technicznej. To dlatego w pierwszym kroku wspomniałem o podszkoleniu się z elementarnej wiedzy o językach programowania.
    • Poleciłbym tobie, żeby wynotować sobie potencjalne pytania, które przyjdą ci do głowy. Sam robię to ćwiczenie za każdy razem, gdy zmieniam pracę. A kiedy już wynotujesz sobie pytania, to napisz jakiej odpowiedzi udzieliłbyś na każde z nich.
    • To super ćwiczenie, które fajnie pobudza wyobraźnię kierowniczą!
  • Uzbrój się w konkretne przykłady z twojego doświadczenia zawodowego, które pokażą jak radziłeś sobie z zarządzaniem projektami, rozwiązywaniem problemów, pracą zespołową czy komunikacją. Jak to zrobić?
    • Pomyśl o sytuacjach, w których wykazałeś się pewnym przywództwem, albo innowacyjnością, albo też dobrze poradziłem sobie z rozwiązywaniem konfliktów.
    • Pamiętaj, że jeśli nie masz dużego doświadczenia zawodowego, to powiedz o tym wprost, a następnie poszukaj przykładu z życia prywatnego, gdzie taka sytuacja miała miejsce. Być może pomogłeś rozwiązać jakiś konflikt w waszej rodzinie? Albo zapanowałeś od A do Z jakis wypad rodzinny lub z przyjaciółmi? Jeśli na taki wyjazd, który zorganizowałeś, spojrzysz jak na swego rodzaju projekt, to w ten sposób musiałeś wykazać się umiejętnościami managerskimi, planując cały event.
  • Idąc dalej. Na pewno możesz spodziewać się pytań o konkretne narzędzia albo metodyki do zarządzania projektami, takie jak Agile, Scrum, Waterfall, Kanban. Upewnij się, że rozumiesz podstawy tych metodyk, czyli potrafisz opowiedzieć jakbyś zastosował te metody w praktyce.
  • W trzecim kroku przygotuj się również na pytania o sposoby motywowania zespołu. Zwłaszcza, gdy zespół jest różnorodny, międzynarodowy, złożony z różnych osobowości i charakterów. Wbrew pozorom, oprowadzenie zespołu do celu jest piekielnie czelendżujące.
  • Rekruterzy stosują też często pytania sytuacyjne i zachowawcze. Głównie po to, żeby lepiej zrozumieć, jak podejmujesz decyzje i jak radzisz sobie w rzeczywistych sytuacjach. Wyobraź sobie kilka sytuacji, w których musisz np. opanować konflikt między dwoma programistami. Albo sytuacja, w której wasz klient zaczyna się niecierpliwić, ponieważ jeszcze nie oddaliście mu projektu na czas.
  • Rzecz, o której głupio byłoby zapomnieć, to pytania o twoje oczekiwania i cele. I mówię tutaj o twoich oczekiwaniach finansowych, bo to najbardziej oczywiste pytanie ze wszystkich.
    • Mam tutaj na myśli pytania o to, jakie ty stawiasz przed sobą cele na przyszłość i jakie ty masz oczekiwania wobec swojego przyszłego pracodawcy. Warto odpowiedzieć sobie na te pytania jeszcze zanim zadzwoni pierwszy telefon z zaproszeniem na rozmowę o pracę.

Przedostatni, czwarty krok, to:

KROK 4 – Poznaj firmę, do której aplikujesz

Uwierz mi, że rekruterzy i pracodawcy uwielbiają słuchać nowych, świeżych opinii o swojej firmie od kandydatów na pracowników. Im lepiej poznasz firmę przed rozmową, tym lepiej wypadniesz w czasie samej rozmowy. A teraz, po kolei, co zrobić:

  • Przeanalizuj firmę: Jeśli wiesz już, która firma chce z tobą porozmawiać, to podejdź do tego jak manager IT i dokładnie przeanalizuj tę firmę. Odwiedź jej stronę internetową, przeczytaj sekcję „O nas”, publikacje prasowe, blogi, sprawozdania roczne. Poznaj misję, wizję, wartości firmy, jej cele strategiczne. Przeszukaj LinkedIn i portale społecznościowe. Zobacz ile zatrudnia osób oraz na jakich stanowiskach.
  • Poznaj ich kulturę pracy: Zdobądź informacje na temat kultury pracy w tej firmie. Czy to jest organizacja, która promuje zdrowe środowisko pracy, czy jednak wielka korporacja, gdzie człowiek człowiekowi wilkiem i każdy każdego by zwolnił.
  • Śledź aktywność firmy w social mediach: Zacznij obserwować aktywność pracowników firmy na LinkedIn czy Facebooku, żeby aby zrozumieć, jak firma komunikuje się na zewnątrz i jak prezentuje swoje osiągnięcia.
  • Poszukaj opinie pracowników i klientów: Warto zasięgnąć opinii innych o naszym przyszłym, potencjalnym pracodawcy. Oponie w internecie mogą nam w tym pomóc.
    • Jeśli masz możliwość, porozmawiaj z obecnymi lub byłymi pracownikami firmy. To oni mogą dać cię bezcenne informacje na temat kultury pracy, stylu zarządzania i ogólnej atmosfery panującej w firmie.
  • Przygotuj pytanie o kulturę pracy: Przygotuj sobie też pytania dla rekrutera na temat kultury firmy, które zadasz w czasie rozmowy kwalifikacyjnej. To pokaże, że jesteś nie tylko ciekawy tej organizacji, ale równie dobrze przygotowany i poważnie traktujesz możliwość dołączenia do zespołu.

To tyle, jeśli chodzi o krok czwarty.

KROK 5 (ostatni) – Zadbaj o odpowiednią prezencję

Pamiętajmy, że to, jak jesteśmy odebrani w czasie rozmowy o pracę, zależy w dużej mierze od rzeczy mniej merytorycznych, a bardziej wizualnych. Dlatego też:

  • Ubiór skromny, a jednocześnie profesjonalny w klimacie casual. Jednokolorowy t-shirt albo koszulka polo wystarczą. Może być tez koszula, tylko błagam nie biała ani czarna, bo to zbyt oficjalne. Kolory stonowane, najlepiej bez żadnycn dziwnych graficznych wzorów. Nawet jeśli lubisz klimaty Gwiezdnych Wojen, to rozmowa kwalifikacyjna może nie być najlepszym czasem, żeby manifestować swoją miłość do filmów science-fiction zdjęciam Lord Vadera na koszulce. Jak juz dostaniesz tę pracę, to do biura ubierzesz swój ulubiony tshirt.
  • Fryzura schludna. Cokolwiek to znaczy. I tutaj domyślam się, że temat może być kontrowersyjny, bo powinniśmy szanować inność i różnorodność. Natomiast moją rolą jest to, żeby wyjaśnić ci jak zwiększyć swoje czasne na dostanie pracy. A że manager jest stanowiskiem, gdzie często reprezentujesz firmę przed klientem, to wiele firm wolałoby, żeby wizerunek ich managera albo managerki był schludny i profesjonalny. Także róży irokez na czubku głowy może nie być najlepszym pomysłem na pozyskanie kredytu zaufania.
  • Ostatnia uwaga, tym razem techniczna, gdy rozmowa odbywa się online, to pamiętaj o odpowiednim oświetleniu swojej twarzy przed kamerką internetową, jak też o sprawdzeniu czy twój mikrofon w komputerze działa prawidłowo.
    • Czasem rzeczy źle dograne technicznie mogą zepsuć nam całe wystąpienie i prezencję.

To tyle, jeśli chodzi o pięć kroków na drodze do wygranej rozmowy kwalifikacyjnej. Ten temat będzie jeszcze powracał, dlatego jeśli masz pytania, to moje media społecznościowe są do twojej dyspozycji. Podobnie jak konsultacje managerskie 1:1, na które już teraz serdecznie cię zapraszam.

Wszystkiego dobrego. Dbaj o siebie i innych!

Cześć.