Jak rozwijać umiejętności negocjacyjne | BJMP #37

Z tego podcastu dowiesz się:

💡 Po co w ogóle uczyć się negocjacji
💡 Co złego może się wydarzyć, gdy nie umiemy negocjować
💡 Jakie korzyści z dobrych negocjacji może mieć manager IT
💡 Na co zwracać uwagę, gdy rozmawiamy z klientem
💡 Dlaczego słabi negocjatorzy mają niskie poczucie wartości
💡 Które stanowiska i role wymagają umiejętności negocjacyjnych
💡 Jak zdobyć praktykę w negocjacjach
💡 Czego może nas nauczyć obserwowanie innych
💡 Czy słaby manager może być dobrym negocjatorem

Podcast dostępny też na:

Jeśli mój podcast wydał Ci się interesujący, ale szukasz dodatkowego wsparcia w rozwoju zawodowym, to zapraszam na moje konsultacje managerskie.

Transkrypcja podcastu

W firmie technologicznej XYZ, manager projektu, pan Tomasz, negocjuje umowę z kontrahentem, firmą ABC. Ta firma ma dostarczyć oprogramowanie niezbędne do nowego projektu. I Tomasz jest doświadczonym managerem, ale ma niewielkie doświadczenie w negocjacjach.

Podczas spotkania z firmą ABC, Tomasz bezpośrednio prezentuje swoje oczekiwania dotyczące ceny, harmonogramu dostaw i obsługi posprzedażowej. Na co firma ABC proponuje wyższą cenę i dłuższy termin realizacji, niż Tomasz planował.

Nasz manager nie potrafi jednak skutecznie argumentować na rzecz swojego stanowiska. Nie zna różnych technik negocjacyjnych, które pozwoliłyby mu skutecznie reagować na propozycje firmy ABC.

Ponadto, podczas negocjacji, Tomasz nie zwraca nawet uwagi na sygnały niewerbalne, które wysyła przedstawicieli firmy ABC. Nie zauważa na przykład, że kiedy mówi o długim terminie realizacji, to jego rozmówcy wyglądają na niezadowolonych. Gdyby zauważył ten sygnał, to mógłby skupić się na negocjowaniu krótszego terminu dostawy.

W rezultacie, manager Tomasz akceptuje warunki, które tak naprawdę nie są korzystne dla jego firmy. Cena jest wyższa, a termin realizacji dłuższy, niż planował. Po powrocie do biura, Tomasz zdaje sobie sprawę, że zawalił sprawę i doprowadził do podpisania niekorzystnej umowy.

A teraz pozwól że zapytam. Czy chciałbyś być takim Tomaszem? …

To jest być jak manager podcast epizod 37.

Ja bym zaczął od takiego przewrotnego pytania: Czy dobry manager może być słabym negocjatorem?

Teoretycznie tak. Mawia się, że nikt z nas nigdy nie będzie istotną idealną z racji tego, że jesteśmy tylko ludźmi. Co nie zmienia faktu, że brak pewnych umiejętności może dość kłopotliwie utrudnić nam pracę, a nawet przeszkodzić w dalszym rozwoju kariery. Sporym wyzwaniem dla każdej osoby, która pretenduje do miana skutecznego menedżera, zawsze będzie zarządzanie zespołami, projektami, ale też decyzjami strategicznymi. A to dlatego, że każda z tych czynności wymaga silnych umiejętności negocjacyjnych.

Chociaż bywam fanem uogólniania i upraszczania sobie definicji świata, życia, pracy, to jednak nie chcę za bardzo spłycić tego tematu. Stąd chcę od razu zaznaczyć, że dobrze zarządzana firma czy zespół nie zawsze wymaga negocjacji. Czasami ważniejsze będą takie skille jak: umiejętność budowania zaufania, inspirowania innych, prowadzenia efektywnej komunikacji, podejmowania decyzji, czy zarządzania czasem.

Żeby nadać ogólny kontekst temu, o czym dziś rozmawiamy, to pamiętajmy że umiejętności negocjacyjne zawsze można rozwinąć lub poprawić. I ja osobiście wierzę to, że o ile jednym przyjdzie to łatwiej, ponieważ niektórzy mają gadane, a innym trudniej, bo nie każdy jest typem ekstrawertyka, to jednak wszyscy są w stanie sie tego nauczyć. Dlatego jeśli uznasz, że jako specjalista, nie czujesz się mocnym negocjatorem, a powinieneś, to nie chowaj głowy w piasek, bo wszystko da się ograć, także słuchaj dalej.

Mięso dzisiejszego podcastu podzieliłem na 4 krótkie części. W pierwszej opowiem jakie korzyści płyną z dobrych negocjacji dla managera IT. Później powiemy sobie co złego może się wydarzyć, gdy ktoś takich umiejętności nie posiada. W trzeciej części powiem w jaki sposób rozwijać umiejętności, skąd czerpać wiedzę na ten temat. Podam tez kilka przykładów jakie ćwiczenia można wykonywać, żeby poprawiać swoje skille negocjacyjne. A na koniec, w czwartej, bonusowej części, opowiem jakich błędów należy unikać w trakcie prowadzenia negocjacji.

Zacznijmy od korzyści, jakie da nam zdobycie umiejętności negocjacyjnych. Dodam, że skupiam się wyłącznie na benefitach w przypadku managera. Bo pamiętajmy, że nabycie tych umiejętności pomogłaby nam również w bardzo wielu innych, życiowych sytuacjach na co dzień. Każdy z nas bowiem, od czasu do czasu, coś chce dla siebie lub swoich bliskich, wynegocjować. Zaczynają od zniżki w sklepie z ciuchami, na warunkach kredytu hipotecznego kończąc.

Ale wracając do zarządzania…

Lepsze zarządzanie Zespołem

  1. Managerowie często muszą negocjować różne aspekty pracy zespołu. Co na przykład? Ano chociażby podział zadań, harmonogram projektu czy metodyka pracy.
  2. W takim przypadku dobrze być świetnym negocjatorem, ponieważ to pomoże nam chociażby wypracować takie rozwiązania, z których będą zadowoleni wszyscy, lub przynajmniej większość, członków naszego zespołu. I z pewnością będą to rozwiązania, które przyczynią się do bardziej efektywnego funkcjonowania zespołu.

Lepsze relacje z Klientami oraz Partnerami:

  • W firmach technologicznych managerowie często prowadzą negocjacje z klientami i partnerami biznesowymi. W sumie, to nie znam projektu, w którym nie liczyłby się klient. Chyba cały świat biznesu opiera się na relacji klient-sprzedawca.
  • Takie rozmowy na szczeblu managerskim mogą dotyczyć na przykład cen, specyfikacji produktów, czy nawet warunków spółpracy zapisanych w kontrakcie.
  • Co oznaczają dobre negocjacje z klientem? To jest takie prowadzenie rozmów, żebyśmy uzyskali warunki współpracy jak najbardziej korzystne dla naszej firmy, a jednocześnie budując długotrwałe, fajne, pozytywne relacje biznesowe z naszym klientem lub partnerem biznesowym.

Lepsze Negocjacje Warunków Pracy

  • Managerowie często negocjują warunki pracy swoich podwładnych, takie jak wynagrodzenie, godziny pracy, benefity, długość kontraktu itd.
  • Umiejętności negocjacyjne pomogą nam lepiej wypracować taki grunt współpracy z podopiecznym, że obie strony – zarówno pracownik, jak i my, nasza firma – będą z takiej współpracy, a przynajmniej umowy o współpracę, zadowolone.
  • Pamiętajmy, że to działa również w drugą stronę, gdy to my – jak przyszli managerowie tej lub innej firmy – będziemy negocjować warunki pracy i wynagrodzenia dla siebie. A potem, kiedy już zapuścimy korzenie w danej firmie, przyjdzie czas negocjowania pierwszej, drugiej i kolejnej podwyżki.

Większe Szanse na Innowacje i Rozwój Produktu

  • Jako że poruszamy się w kontekście zarządzania w IT, to pamiętajmy że firmy technologiczne czasem negocjują z innymi firmami albo instytucjami np. prawa do korzystania jakiejś technologii albo licencji albo negocjują wspólną współpracę w dziedzinie innowacji.
  • W takich sytuacjach umiejętności negocjacyjne są kluczowe, bo powodzenie takich negocjacji w dużej mierze będzie zależeć od managerów, którzy biorą udział w takich rozmowach.

Zarządzanie Konfliktami

  • Czym byłoby życie, gdybyśmy od czasu do czasu nie zostali uwikłani w jakie konflikty… Ja pewnie umarłbym z nudów, bo nuda zabija, a konflikty zazwyczaj ubarwiają scenariusz codzienności. Chociaż nie zawsze są to barwy pozytywne.
  • W każdej organizacji występują konflikty, mniejsze lub większe, częściej lub rzadziej. Ale występują. Dla mnie, jako managera, każdy konflikt oznacza to, że wydajność i dobra atmosfera pracy w zespole są w pewien sposób zagrożone. Konflikty mają bowiem negatywny wpływ na otoczenie, dlatego każdemu managerowi powinno zależeć na jak najszybszym zażegnaniu konfliktów i nieporozumień.
  • Także kolejny duży plus posiadania umiejętności negocjacyjnych to skuteczne rozwiązywanie takich konfliktów, promując jednocześnie współpracę i swego rodzaju harmonię w zespole.

To tyle, jeśli chodzi o największe korzyści. A teraz skręcimy w przeciwnym kierunku – jakie negatywne skutki może spowodować brak umiejętności negocjacyjnych:

Nieosiąganie pożądanych wyników lub inaczej – nieosiąganie celów

  • Jeśli nie nauczymy się negocjować, to możemy często kończyć na niekorzystnej pozycji w rozmowach czy negocjacjach. A to nas doprowadzi do miejsca, gdzie nie osiągamy wyników, które nas – lub naszych szefów – zadowolą. Ja o tym mówię w kontekście pracy, ale zauważ, że wiele z tych aspektów można łatwo przekuć na życie codzienne.
  • Ja wiele razy w życiu, mówiąc wprost, dałem się zrobić w balona. W sensie nie tyle oszukać, co nie wynegocjować dla siebie tyle, ile powinienem. Pamiętam jak podpisałem kiedyś umowę z gabinetem psychoterapii na cykl rozmów z psychoterapeutą. Specjalista okazał się tak słaby, że po drugim spotkaniu nie miałem ochoty już z nim rozmawiać, ale wciąż byłe zobowiązany umową płacić za kolejny wizyty. A mogłem tego uniknąć już na etapie negocjowania umowy, gdy chcieli, żebym ją podpisał dokument. Zabrakło chyba odwagi i pewności siebie.

Eskalacja Konfliktów

  • Kolejną złą rzeczą, która może się nam się przytrafić. I w sumie, słabym negocjatorom przytrafia się dość często, jest eskalacja konfliktów.
  • Bez umiejętności negocjacyjnych, możesz jako manager doprowadzić do sytuacji, gdzie zamiast łagodzenia sporu i znalezienia rozwiązania, konflikt będzie jeszcze bardziej narastał. I taka niezdolność do skutecznego porozumienia się i wypracowania kompromisu może doprowadzić ciebie i twój zespół do konfliktów i napięć, której trwają potem miesiącami, a nawet latami.

Zła Komunikacja

  • Tutaj chyba nie muszę wiele dodawać. Komunikacja to według mnie klucz do sukcesu każdego projektu, biznesu, produktu itd. Nawet, przekładając to na życie prywatne, powodzenie w związku zależy w dużej mierze od tego jak komunikują się partnerzy.
  • Negocjacje z kolei budują skuteczną komunikację. Bez odpowiednich umiejętności negocjacyjnych, komunikacja zaczyna się sypać przy pierwszym sporze. Szukanie rozwiązań staje się ułomną próbą dojścia do porozumienia. To wszystko prowadzi do nieporozumień, błędnych założeń, konfliktów. I kończysz jako manager z ręką w nocniku, z zawalonym projektem i opinią kogoś, z kim nie można się dogadać.

Brak Progresu w Karierze

  • Nawte, gdybym miał zapomnieć na chwilę, że prowadzę podcast managerski, to umiejętności negocjacyjne są kluczowe w wielu innych zawodach, na całym świecie.
  • Jak nie potrafisz negocjować, to utrudnisz sobie drogę do awansów, szczególnie w przypadku stanowisk, które wymagają regularnego negocjowania:
    • sprzedaż
    • zarządzanie
    • doradztwo itp.

Niskie Poczucie Wartości

  • O tym się tak często nie wspomina, dlatego ja o tym o tym powiem, bo uważam to za jedno z dużych zagrożeń, jeśli ktoś nie wypracuje sobie umiejętności negocjacyjnych. Mianowicie:
    • Osoby, które nie posiadają umiejętności negocjacyjnych, mogą często czuć się niedocenione, niewłaściwie potraktowane, ponieważ np. poszły komuś na rękę, a nie chciały tego robić. To takie permanentne uczcie przegranej, a jak wiemy porażka ma zawsze gorzki smak.
  • Nieumiejętne wyrażanie swoich potrzeb czy swoich oczekiwań może prowadzić do takich przegranych w życiu codziennym i zawodowym, a to z kolei do niskiego poczucia własnej wartości i frustracji.

Dobra. Wiemy już jakie korzyści niosą ze sobą umiejętności negocjacyjne oraz jakie zagrożenia mogą nas spotkać, gdy takich umiejętności nie posiądziemy.

To jak do tego w ogóle podejść? Od czego zacząć? Gdzie zacząć tę przygodę z rozwijaniem umiejętności negocjacyjnych, żeby uzbroić się w mocny skillset oraz twardy, negocjacyjny tyłek?

Gdy ja pracowałem nad sobą (co zresztą stale robię), żeby stawać się co lepszym negocjatorem, to podzieliłem sobie rozwój w tym kontekście na 5 obszarów. Teraz opowiem w dwóch zdaniach o każdym z tych obszarów. Kolejność jest losowa i nie ma tutaj większego znaczenia. Możesz też traktować każdy z tych obszarów bardziej jako moją sugestię, co możesz zrobić. To w sumie nawet lepsze podejście.

Także oto moje 5 sugestii jak rozwijać umiejętności negocjacyjne:

Edukacja

  • Wiedza to podstawa. Istnieje wiele książek, kursów, ale także szkoleń poświęconych technikom negocjacyjnym. To są materiały dostępne zarówno w formie online, jak i formie stacjonarnej.
  • Ja bym polecał zacząć od teorii i podstaw negocjacji, a dopiero później przejść do bardziej zaawansowanych technik.
  • Oczywiście nie chodzi też o to, żeby zakopać się w teorii i studiować bez końca. Ja zawsze zaczynam od poszukiwania jakichś ciekawych poradników na YouTube. Jest też kilka ciekawych kursów na Udemy, które bez problemu znajdziesz. Jeżeli nie wiesz, który kurs wybrać, to sugeruj się opiniami innych użytkowników. Ja raczej nie wybieram nigdy kursów, an Udemy które mają opinię niższą niż 4,5 gwiazdki. Idealnie szukać kursów ocenionych na 4,6 lub więcej gwiazdek.
  • Wspomniałem, że istnieje wiele książek o tej tematyce. Ze swojego prywatnego rankingu mogę tobie polecić dwie książki na dobry początek. Nie musisz zapamiętywać tytułów. Masz je wypisane na moim blogu bycjakmanager.pl w wpisie z tym podcastem:
    • „Getting to Yes: Negotiating Agreement Without Giving In”. Nie wiem jaki jest polski tytuł, bo coraz rzadziej czytam książki tłumaczone na Polski, jeśli językiem autora jest angielski. To jest książka trzech panów którzy są świetnymi negocjatorami. Pominę nazwiska, bo i tak nie zapamiętasz. Ta książka jest klasycznym poradnikiem negocjacji, który wprowadza nas w ten cały koncept „negocjacji opartych na interesach”, co oznacza szukanie rozwiązań korzystnych dla obu stron.
    • „Never Split the Difference: Negotiating As If Your Life Depended On It” Jednym z autorów jest były negocjator zakładników FBI. I to on przedstawia techniki negocjacji wykorzystywane w najbardziej napiętych i stresujących sytuacjach. Autorzy wyjaśniają też jak wykorzystywać te techniki je w codziennym życiu.

Praktyka

  • Podobnie jak w przypadku wielu umiejętności, praktyka jest kluczowa. Polecam szukać okazji do negocjacji w swoim codziennym życiu – może to być negocjowanie ceny na targu, tudzież negocjowanie warunków umowy z dostawcą usług (np. o internet), czy negocjowanie terminu wyjścia na miasto z przyjaciółmi.
  • Tutaj też przestrzegam przed popadaniem w skrajności – negocjowanie ceny masła w żabce może się mijać z celem, bo przeciętny sprzedawcy w dyskoncie nie ma raczej ogromnych zdolności rabatowych. Ale jak kupujesz np. kilka tshirtów w swoim ulubionych sklepie (nawet w sieciówce), to warto podpytać sprzedawcy czy przy większym zakupie dostaniesz jakąś zniżkę lojalnościową.
  • Nastaw się, że bardzo często usłyszysz odmowę. Tak to jest. Ale zapewniam cię, że kiedy raz na 10 razy uda ci się wynegocjować dla siebie lepsze warunki, to radość nie schodzi z twarzy przez kilka dni. Zwłaszcza na początku swojej drogi do lepszych negocjacji.
  • Innym sposobem na praktykowanie jest tzw. Role Play:
    • Ćwiczenia polegające na odgrywaniu ról. To jest jeden z najskuteczniejszych sposobów na naukę negocjacji. Poproś kogoś (np. kumpla, dziewczynę, chłopaka) żeby odgrywał z tobą różne scenariusze negocjacji. Może to być negocjacja warunków jakiejś umowy np. wypożyczenia auta, rozmowa kwalifikacyjna albo negocjowanie harmonogramu zadań w zespole. Po zakończeniu ćwiczenia, poproś o feedback – co poszło dobrze, a co mogło pójść lepiej.

Autorefleksja (Analiza Własnych Negocjacji)

  • Po każdej negocjacji warto zastanowić się, co poszło dobrze, a co mogło pójść lepiej. Co spieprzyliśmy. Gdy analizujemy własne doświadczenia, możemy lepiej poznać i zrozumieć swoje mocne i słabe strony, jak też oraz znaleźć nowe obszary do poprawy.

Obserwowanie Innych

  • Od zawsze byłem fanem programów telewizyjnych, gdzie dwie strony, np. w lombardzie – prowadzą jakąś walkę merytoryczną. I każda ze stron chce ugrać jak najwięcej dla siebie. Podałem przykład lombardu, bo to miejsce, gdzie na co dzień prowadzi się negocjacje. Właściciel jakiegos przedmiotu zawsze chce go sprzedać jak najdrożej, a potencjalny kupiec, czyli lombard, chce ten sam przedmiot kupić jak najtaniej. W tym momemcie zaczyna się najciekawsza zabawa. Z jednej strony rywalizacja, ale z drugiej strony chęć znalezienia jakiegoś porozumienia.
  • Obserwowanie jak inni prowadzą negocjacje, może być naprawdę pouczającą lekcją. Może to być obserwacja np. naszego szefa albo kolegi doświadczonego w handlu, czy chociażby różnych postaci publicznych. Znanych przedsiębiorców etc.
  • To, co jest dobre w przypadku obserwacji, to to, że zawsze uczymy się czegoś nowego zarówno od osób, które prowadzą negocjacje skutecznie, jak też od tych negocjatorów, którzy popełniają błędy.

Budowanie Umiejętności Komunikacyjnych

  • Wszystkie negocjacje, niezależnie co i z im negocjujemy, opierają się na umiejętnościach komunikacyjnych. Są to, np. aktywne słuchanie, czytelne i plastyczne wyrażanie swoich myśli czy chociażby odczytywanie niewerbalnych sygnałów, jakie wysyła druga strona.
  • Gdy ćwiczymy umiejętności komunikacyjne, to bardzo korzystnie wpływa to na nasze umiejętności negocjacji.
  • To oczywiście temat rzeka, bo budowanie fajnej komunikacji z innymi ludźmi jest wątkiem niemal po brzegi wypełnionym psychologią. Nie wiem czy wcześniej już o tym wspominałem w swoich podcastach, ale praca managera w ogóle wymaga bardzo dobrego rozumienia psychologii. Na bardzo wielu płaszczyznach. Dobry psycholog nie zawsze będzie dobrym managerem, ale dobry manager prawie zawsze będzie dobrym psychologiem. (ładne zdanie mi wyszło)

Przejdźmy teraz do ostatniej, czwartej części naszego dzisiejszego spotkania. Chce cię teraz przestrzec przed błędami, które często popełniają niedoświadczeni negocjatorzy. Oczywiście jesteśmy ludźmi, więc błędy zawsze będą się zdarzać. Ważne jednak, żeby umieć na nie spojrzeć na chłodno i wyciągnąć trzeźwe, pouczające wnioski.

Brak przygotowania

  • Negocjacje zazwyczaj wymagają gruntownego przygotowania. Trzeba się uzbroić w argumenty, Przewidzieć, czego może oczekiwać druga strona. Jakie mogą argumenty naszego adwersarza. Warto znać swoje cele, możliwości, podobnie jak punkty widzenia oraz interesy tej drugiej strony.
  • Brak przygotowania najczęściej prowadzi do utraty kontroli nad procesem negocjacyjnym.
  • Nawet jeśli ufasz swojej inteligencji i czujesz, że masz gadane, to brak przygotowania może cię zgubić.

Za bardzo skupiasz się na swoich potrzebach

  • Dobre negocjacje opierają się na interesach oby stron. I mają na celu znalezienie rozwiązania korzystnego dla ciebie oraz osoby, z która negocjujesz.
  • Jeśli skupisz się tylko na swoich potrzebach i celach, to ryzykujesz zignorowanie potrzeb i interesów drugiej strony. A stąd już krótka droga do konfliktu i porażki w negocjacjach.

Zbytnia emocjonalność

  • Emocje, te pozytywne, są zazwyczaj pożądane i dobre.
  • Ale jakiekolwiek inne emocje, a zwłaszcza ich nadmiar, mogą przeszkadzać w racjonalnym prowadzeniu rozmowy. Niezależnie od tego, jak frustrująca albo stresująca może być sytuacja, bardzo ważne jest, żeby zachowywać spokój i neutralizować wpływ emocji na negocjacje, jakie prowadzimy.
  • trochę to przypomina grę w pokera, gdzie emocje lepiej pozostawiać poza stołem i skupić się na pokerowym rozegraniu przeciwników.

Brak elastyczności

  • Czasem mówi się o różnych osobach, że są twardymi negocjatorami. Ale uwierz mi, że nawet najtwardsi negocjatorzy szukają jakiegoś kompromisu. Często trzeba znaleźć rozwiązanie, żeby się dogadać.
  • Jeśli będziesz zbyt sztywny w swoich oczekiwaniach, to może to utrudnić znalezienie rozwiązania, które byłoby akceptowalne dla obu stron.
  • Także czasem warto się nagiąć, ale tylko tak, żeby wciąż ugrać dla siebie jakieś korzyści.

Ustępowanie za szybko

  • Z jednej strony, nie warto sztywno trzymać się swoich wymagań w negocjacjach, ale z drugiej strony, lepiej też nie ustępować za szybko.
  • Jak pójdziesz komuś szybko na rękę, to druga strona może Cię uznać za słabego negocjatora i w przyszłości będzie próbować to wykorzystywać.
  • Ważne jest, żebyśmy umieli postawić na swoim, jeśli czujemy, że nasze interesy mogą być zagrożone.

Nieadekwatne reagowanie na taktyki drugiej strony

  • Pamiętajmy proszę, że strona przeciwna może stosować różne taktyki w negocjacjach
    • nacisk
    • manipulacja
    • zagrywki emocjonalne
    • sztuczki perswazyjne
  • Powinnismy umieć rozpoznawać takie taktyki i umieć na nie odpowiednio reagować.
  • Nie wkurzajmy się, jeśli ktoś zacznie nas obrażać. Być może twój rozmówca chce cię wyprowadzić na chwile z równowagi, żebyś stracił czujność. Albo po prostu sprawdza twoje granice.
  • I podobnie w drugą stronę – może ktoś tak super pozytywnie z tobą rozmawia, bo chce dzięki temu więcej ugrać.
  • Miej czujność. Negocjacje to rodzaj ringu, na którym często boksują się zawodowcy. warto ćwiczyć, żeby być coraz lepszym.

Pamiętajmy, że błędy są częścią procesu uczenia się. Najważniejsze, to umieć wyciągnąć lekcję po każdych negocjacjach.

Na koniec, bo to w sumie wszystko, co na dzisiaj przygotowałem, trzy słowa od ojca prowadzącego.

Zachęcam, żeby do tej materii, do negocjacji, podchodzić z dystansem, z dużą dozą poczucia humoru. Niech to będzie dla ciebie zabawa, ponieważ nie chodzi o to, żeby się do czegoś zmuszać, gdy praktykujemy negocjacje, ale żeby lepiej poznawać siebie i próbować nowych rzeczy w życiu.

Im większy dystans, tym mniej emocji. A mniej emocji, to bardziej chłodne i skuteczne negocjacje w życiu oraz w pracy.

To tyle na dziś.

Po więcej zapraszam na blog bycjakmanager.pl oraz na konsultacje managerskie 1:1.

Dbaj o siebie i innych.

Cześć!